Sprawdzamy, kiedy możesz otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jeżeli miałeś kolizję nie ze swojej winy, a twój samochód jest tymczasowo uszkodzony, po bezpłatny samochód zastępczy z OC sprawcy zgłoś się do wypożyczalni samochodów Auto Prestige. Samochód zastępczy wynajmiesz bezgotówkowo po wypadku, jeśli Twoje auto jest w naprawie albo szukasz nowego. Koszty wypożyczenia pokrywane są z polisy OC sprawcy zdarzenia. Pamiętaj o tych 5 rzeczach:

– Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
– Nie daj sobie wmówić, że jedynym rozwiązaniem po kolizji jest korzystanie z autobusów komunikacji miejskiej.
– Gdy masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może Ci nie zwrócić kosztów najmu.
– Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów. Unikniesz wtedy dopłaty za najem z własnej kieszeni.
– Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel chciał uniknąć zapłaty za pełny okres wynajmu auta.

Jak długo możesz jeździć wynajętym autem zastępczym?

Samochód zastępczy należy się na czas naprawy. Obejmuje to okres od dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia auta do warsztatu do dnia jego odbioru. W przypadku szkody całkowitej zwrot kosztów wynajmu należy się do momentu zakupu innego pojazdu. Tak stwierdza uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. Niektórzy ubezpieczyciele twierdzą, że poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego na ich koszt tylko do dnia wypłaty odszkodowania – tłumaczy przedsiebiorczepodlasie.pl Mirosław Poleszuk, specjalista ds. odszkodowań. – Oczywiście nie można przeciągać okresu korzystania z zastępczego auta w nieskończoność. Jeśli firma ubezpieczeniowa udowodni klientowi odwlekanie formalności albo warsztat będzie naprawiał auto znacznie dłużej, niż wynika to z technologii naprawy, klient nie dostanie za to pieniędzy. Warto do sprawy podejść uczciwie i korzystać z wynajmu zastępczego tylko tyle, ile realnie wymaga tego sytuacja.

Jaki samochód zastępczy możesz wynająć?

Gdy szukasz auta zastępczego, weź pod uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze: auto nie może być wyższej klasy niż Twój rozbity samochód. Po drugie: stawki wynajmu pojazdu nie mogą przekraczać średnich stawek na lokalnym rynku. Najwygodniej jest wybrać wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem aut zastępczych, załatwianiem wszelkich formalności i rozliczaniem się bezpośrednio z firmami ubezpieczeniowymi. Jeśli nie stać Cię na wynajem auto na kilka czy kilkanaście dni, nie martw się. Auto Prestige w tej kwestii oferuje swoją pomoc. Pracownicy wypożyczalni sami zajmą się ściąganiem należności od ubezpieczycieli. Nie zapłacisz za auto ani złotówki. Tutaj znajdziesz dostępne modele –> samochodów osobowych, a tutaj –> samochodów dostawczych.

Zbieraj wszystkie rachunki by otrzymać zwrot kosztów

Przygotuj się na to, by zebrać plik dokumentów potwierdzających wszystkie poniesione wydatki w okresie po wypadku. Polisa OC sprawcy pokrywa nie tylko koszt holowania i wynajmu auta zastępczego – dodaje Mirosław Poleszuk – ale także wszystkie dodatkowe wydatki poniesione w związku z brakiem auta, np.: koszt przejazdu taksówką z domu do warsztatu, z miejsca wypadku do domu; wydatki na zabezpieczenie pojazdu przed dalszym niszczeniem, np. wynajem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem. Dodatkowe koszty ubezpieczyciel zwykle refunduje, ale tylko wtedy, gdy na wszystko masz rachunki i faktury. Poniżej możesz zobaczyć wybrane modele z wypożyczalni Auto Prestige.

dostawcze5dostawcze7mercedes_Amercedes2mercedes3osobowe5